Dostępne Świątniki 2024

lut 18, 2025 | Wszystkie

Relacja z wydarzenia

Zobacz w formie filmu:

Relacja z wydarzenia

Wersja tekstowa:

Dostępne Świątniki – jak dawniej żyli ludzie.
Dzięki wsparciu finansowemu ze środków Województwa małopolskiego w programie Małopolska Gościnna II
zrealizowaliśmy projekt krajoznawczy z obszaru turystyki społecznej w którym wraz z seniorami i osobami z niepełnosprawnościami.
Odwiedziliśmy piękne miejsca koło Krakowa i mieliśmy możliwość wczuć się w klimat średniowiecznej podkrakowskiej wsi.
W trakcie wycieczki odwiedziliśmy dwie Miejscowości: Świątniki Górne i Wrząsowice.

W Świątnikach zwiedziliśmy unikatowe w skali kraju Muzeum Ślusarstwa, w którym dyrektor, pan Andrzej Romek, organizuje fantastyczne warsztaty, z których mogą skorzystać zarówno młodzież, dzieci, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami. Ogromną radość uczestnikom sprawiła możliwość przymiarki niektórych eksponatów, na przykład hełmów czy kaptura kolczego a także możliwość wzięcia w swoje ręce repliki zabytkowego miecza, który jak się okazało wcale nie jest taki lekki.
Zwiedziliśmy kościół pod wezwaniem świętego Stanisława, w którym znajduje się ołtarz, wcześniej użytkowany w katedrze wawelskiej. Świątniki Górne to miasto z dużą ilością zabytkowych drewnianych domów, a właściwie chat krakowskich co sprawia, że jest to miejsce o niespotykanym klimacie. Chaty można zobaczyć spacerując wzdłuż głównej ulicy prowadzącej przez miejscowość.

We Wrząsowicach część zajęć odbyła się w centrum kultury – Stara Szkoła, które jest
wspaniałym przykładem tego, że warto pielęgnować historię wsi. Kiedyś Stara Szkoła była miejscem edukacji, a teraz stała się miejscem na spotkania kulturalne oraz działania ważne dla społeczności lokalnej.
Budynek łączy w sobie elementy stare, pamiętające dawne lata oraz przemyślane nowoczesne rozwiązania czyniące budynek dostępnym i pozbawionym barier.
Drugim miejscem była EkoOsada we Wrząsowicach – spokojne miejsce blisko przyrody, gdzie pod okiem archeologa, pana Bartosza Klose, tworzyliśmy naczynia ceramiczne metodą pradziejową, mierzyliśmy stroje dawnych mieszkańców wsi i miast, poznaliśmy budowę typowej chaty, w jakich mieszkali ludzie w tym regionie od średniowiecza nawet do początków XX wieku! Takie spotkania nie tylko uczą – dostarczają także ogromu radości i zabawy.

Podczas realizacji projektu odbyły się 4 wycieczki w których wzięły udział 72 osoby, w tym
(27 osób z niepełnosprawnościami i 21 seniorów)

Turystyka społeczna obejmuje wszystkie grupy, których dostęp do turystyki jest w jakikolwiek sposób utrudniony.
Ułatwienie korzystania z dobroczynnego wpływu turystyki na zdrowie psychiczne i fizyczne to bardzo ważny powód, dla którego warto zarówno organizować jak i brać udział w takich wydarzeniach. Uczestnicy niezależnie od wieku oraz stopnia sprawności mogą w pełni cieszyć się z czasu zorganizowanego w przemyślany sposób. Również osoby, które żyją z niepełnosprawnością lub tak jak seniorzy utracili sprawność w jakimś stopniu, potrzebują ciekawych wydarzeń, podczas których poznają nowe miejsca i osoby, co zmniejsza ich poczucie wykluczenia, rozwija i cieszy.
W naszym projekcie pokazaliśmy miejsca w małych podkrakowskich miejscowościach, gdzie wspaniali ludzie angażują się aby pokazać innym to dziedzictwo. Turystyka na terenie Krakowa i okolic to, jak się okazuje, nie tylko Wawel i Sukiennice – odkrywanie takich mniej znanych a bardzo wartościowych miejsc, które są również dostosowane do specjalnych potrzeb naszych podopiecznych to nasza misja.

Projekt Chochla chętnie wspiera inicjatywę jaką jest organizowanie wydarzeń, podczas których osoby z niepełnosprawnościami, dzieci i seniorzy mogą spędzać czas aktywnie, wspólnie działając na rzecz integracji.